SAMSUN’DA MASKE TAKMAK ZORUNLU OLDU

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
SAMSUN’DA MASKE TAKMAK ZORUNLU OLDU
Samsun’da maske takmak yarından (Cumartesi) itibaren zorunlu hale getirildi. Maske takmayanlara 900 TL idari para cezası uygulanacağı duyuruldu.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun’da 20 Haziran Cumartesi (yarın) saat 08:00’den itibaren maske takmanın zorunlu hale geldiğini açıkladı.

LÜTFEN KURALLARA UYALIM

Vali Dağlı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun 18.06.2020 tarihli ve 74 sayılı kararıyla; 20.06.2020 Cumartesi günü saat 08.00'den itibaren vatandaşlarımızın ikametleri haricindeki tüm alanlarda maske kullanmalarına karar verilmiştir. Lütfen, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyalım.”

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 18 Haziran 2020 Tarihli ve 74 Sayılı Kararı ise şu şekilde:  Çin’in Vuhan kentinde başlayan Korona virüs (Kovid-19) pandemisi birçok ülkede hızla yayılım göstererek tüm dünyayı tehdit etmeye devam etmektedir. 11 Mart 2020  tarihinde ülkemizde ve akabinde ilimizde görülen Covıd-19 hastalığı ile ilgili olarak 17 Haziran 2020 tarihinde toplanan “Bilim Kurulunun” tavsiye kararlarına istinaden koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek ve bulaş hızının azaltılması amacıyla; Daha  önceki kurul kararlarımızla maske takma zorunluluğu getirilen yerlere ilave olarak, İlimiz genelinde 20.06.2020 tarihi saat 08.00’den itibaren vatandaşların tamamının, ikametleri haricindeki tüm kamusal alanlarda (kamu binaları, pazar yerleri, park, bahçe, bulvar, cadde, sokak vb.) ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske kullanmalarına,  bu karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanmasına, kolluk kuvvetleri ve zabıta tarafından Kabahatler Kanuna göre işlem yapılmasına: İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere

a.    Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince, 

b.    Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince, 

c.    Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,

d.    İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


BARAJ MAĞDURLARI BAŞKANLA GÖRÜŞTÜÖnceki Haber

BARAJ MAĞDURLARI BAŞKANLA GÖRÜŞTÜ

SALIPAZARI’NDA DEDEKTÖR KÖPEK ‘OZON’ İŞ BAŞINDASonraki Haber

SALIPAZARI’NDA DEDEKTÖR KÖPEK ‘OZON’ İŞ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar