Çölyak Hastaları İçin Farkındalık Yürüyüşü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çölyak Hastaları İçin Farkındalık Yürüyüşü
Abone ol
Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği işbirliğinde ‘Çölyak Farkındalık Yürüyüşü’ düzenlendi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘Çölyak Farkındalık Yürüyüşü’ Atakum ilçesinde gerçekleştirildi. Samsun Cumhuriyet Kadınları Bando Takımı eşliğinde başlayan yürüyüş Çobanlı İskelesi’nde sona erdi. Etkinliğe Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Uras, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Eyüp Çakır, Samsun Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği Başkanı Sara Kosif, Çölyak hastaları, aileleri ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüş ile Çölyak hastalığı ile ilgili toplumda farkındalık oluşturulması amaçlandı.

Yürüyüş sonunda değerlendirmelerde bulunan Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Eyüp Çakır, “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Halit Doğan Bey’in talimatıyla kent merkezinde bulunan ‘Balık Evi’ olarak bilinen tek katlı yapıyı Çölyak hastalarımız için bir kafeye dönüştürüyoruz. Burada Çölyak hastalarımız için her türlü glütensiz ürünü bulabilecekleri ve satın alabilecekleri bir alan oluşturuyoruz. Bugünkü yürüyüşümüzle beraber hem Çölyak hastalarımızla ilgili farkındalığı artıracağız hem de onlarla birlikte olduğumuzu, devamlı onlarla birlikte yürüyeceğimizi göstermek istiyoruz” diye konuştu.

Farkındalık yürüyüşüne katılan Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Uras ise şunları söyledi: “9 Mayıs Dünya Çölyak Günü kapsamında düzenlenen farkındalık yürüyüşüne bizler de katıldık. Çocuklardaki büyüme ve gelişme geriliğinin, ishal ve kabızlık ataklarının görüldüğü bir hastalık. Bizler de bu hastalığa dikkat çekmek ve Çölyak hastalarımızın yanında olduğumuzu göstermek için buradayız.”


Samsun Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği Başkanı Sara Kosif ise, 2019 yılında kurulan derneğinin amacının Samsun’daki Çölyak hastalarını bilinçlendirmek, onların glütensiz gıdalara ulaşmasına yardımcı olabilmek olduğunu söyleyerek “Bugün Çölyak Bando Takımımızla birlikte bu hastalığa karşı ses getirmek için bir araya geldik. Sayın Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Halit Doğan, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü münasebetiyle bize bir jest yaptı, bizleri onurlandırdı. Bizlere Glütensiz Kafe yapacağını açıkladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İnşaattan Düşen İşçinin Ayağı KırıldıÖnceki Haber

İnşaattan Düşen İşçinin Ayağı Kırıldı

Çok Basit Bir Şekilde Mağlup OldukSonraki Haber

Çok Basit Bir Şekilde Mağlup Olduk

Yorum Yazın

Markus Gisdol “Hiçbir Şey Sonsuza Dek Sürmüyor”
Çarşamba’da Kenevir Operasyonu!
Salıpazarı’nda Kaza! 3 Yaralı
Çarşamba’da Cinayet! Husumetlisini Öldürdü
Başkan Ersoy, “Faiz Oranları Düşürülmeli” 
Voleybolda Şampiyon Belli Oldu
YEG’den “Tarımsal Kalkınma Kooperatifçilik” Eğitimi
Ak Parti’den Karaca’ya Hayırlı Olsun Ziyareti
Salıpazarı Ve Çarşamba İki Kardeş Şehir
Salıpazarı’nda 19 Mayıs Coşkusu
 “Engel Tanımayan Anneler” Salıpazarı’nda Buluştu
Yabancı Tur Şirketleri Salıpazarı’nda
CHP Genel Başkanı Samsun’a Geliyor
Sınıfta Biber Gazı Topu Patladı
Polisten Lise Öğrencilerine Seminer Verildi
Salıpazarı’nda “Gal Arısına” Karşı Mücadele Başlatıldı.
Çarşamba’da Uyuşturucu Operasyonu!
Destici’den Karaca’ya Tam Destek
Karaca, “Toplum Olarak Sahip Çıkmalıyız”
Başkan Ersoy,Çiftçiler Günü’nü Kutladı