FINDIK KORONA’DAN ETKİLENMEDİ

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç, virüsün fındık ihracatında herhangi bir azalışına neden olmadığını ve sezon sonunda rekor bir ihracat rakamı beklediklerini kaydetti.

FINDIK KORONA’DAN ETKİLENMEDİ
FINDIK KORONA’DAN ETKİLENMEDİ HABERSAL

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, Korona virüs salgınının fındık ihracatına olan etkisi hakkında açıklama yaptı. Başkan Sevinç, virüsün fındık ihracatında herhangi bir azalışına neden olmadığını kaydetti.

REKOR BEKLENİYOR
Başkan Sevinç yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Küresel ölçekte etki göstermekte olması bakımından Korona virüs salgını tüm dünyada ticareti yavaşlatmakta ve ülke ekonomilerini de doğal olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Sevindirici bir gelişme olarak paylaşmak isteriz ki, bu süreç şu ana kadar fındık ihracatımızda herhangi bir azalışa neden olmamış ve 01 Eylül 2019 – 19 Nisan 2020 döneminde 266.300 ton fındık ihraç edilerek 1 milyar 758 milyon Dolar döviz geliri elde etmek suretiyle geçen yıla göre miktarda 62.480 ton, değerde ise 578 milyon Dolar artış yakalanmıştır. Sezon sonunda 320 bin tona ulaşılarak yeni bir rekor kırılması beklenmektedir."


ÜRETİCİLERİ UYARDI
Fındık üreticilerini bakım konusunda uyaran Sevinç, "Fındık gibi hiçbir ithal girdi kullanılmaksızın ülkemize döviz girdisi sağlayan ürünümüzün maksimum verimle üretilebilmesi için elzem olan gübreleme, ilaçlama ve bahçelerin bakımı açısından nisan-mayıs aylarının önemli olduğu bilinmektedir. Esasen, virüsle mücadelede bu hususlar da göz önünde bulundurularak tarım ile uğraşan vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı kapsamına alınmamış olması takdire şayan olmakla birlikte, Karadeniz Bölgesi dışındaki büyük şehirlerde yaşayan ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle bahçelerine ulaşamayan çok sayıda fındık üreticisi bulunmasının üretimi olumsuz etkilemesine izin vermeyecek önlemler alınmasına da ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu çerçevede, gurbette bulunan ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle memleketlerine ulaşamayan üreticilerimize ait fındık bahçelerinde gerekli tarımsal uygulamaların gerçekleştirilebilmesini teminen; çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olduklarını belgelemek kaydıyla ikamet ettikleri il dışındaki bahçelerine ulaşım izni verilmesi, ayrıca ilgili meslek kuruluşları, yerel yönetimler ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bahçelerde yapılacak bu gibi zorunlu tarımsal uygulamalar için üreticilere destek verecek gerekli düzenlemelerin organize edilmesi hayati önem taşımaktadır."         

 

karadeniz İlyas Edip Sevinç fındık korona
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MUHTARLAR DERNEK BAŞKANI HASAN YÜKSEL’İN BAYRAM MESAJI
MUHTARLAR DERNEK BAŞKANI HASAN YÜKSEL’İN BAYRAM MESAJI
BAŞKAN ZAFER ERSOY RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI
BAŞKAN ZAFER ERSOY RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI