ÇARŞAMBA SANTRAL İSTEMİYOR

Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne yapılacak olan Büyokütle Enerji Santrali’ne karşı Samsun Çevre Platformu üyeleri ve vatandaşlar santrali istemediklerine dair açıklama yaptı.

ÇARŞAMBA SANTRAL İSTEMİYOR
ÇARŞAMBA SANTRAL İSTEMİYOR HABERSAL

Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ yaptığı açıklamada, “İtirazımız öncelikle Samsun Valiliği’ne; bir günde 630 ton yakacak bir tesise nasıl olur da ÇED gerekli değildir kararı verirsiniz? Bu karar kabul edilemez. Çarşamba Ovası’nın kalbine bu tesise nasıl izin verilebilir? DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, kurumların hepsi yazılan bir takım maddelerin arkasına sığınarak bu santralin yapılacağı yeri tarım alanı olmaktan çıkarmış durumdalar, çünkü tırnak içinde şöyle bir madde var: ‘Köy yerleşim alanı içinde olduğu için tarım dışı amaçlı kullanılabilir’ diyorlar. Hepimiz ovanın insanıyız. Burada köyler birbirine yakın, evler birbirine yakın, eğer bu santralin yapılmasına izin verilirse bütün ovayı ateşe atarsınız.

Bundan sonra da havaalanından Yeşilırmak’a kadar giden bölgede de hiçbir tesise dur diyemezsiniz! Bu işe hukuken, teknik olarak hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz. Verdiğiniz oylarla belediyeye, meclise gönderdiğiniz insanların vicdanına sesleneceğiz. Sükunetle, sakinlikle vicdanlarına sesleneceğiz, hemşerilik haklarımızı kullanacağız. Bizden oy alıp bizi temsil ederken bu tesise müsaade edemezler. Önümüzde uzun bir yol var. Akıldan, bilimden yararlanarak sakinlikle kol kola bu yolu yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

Özdağ’ın ardından söz alan Çarşamba Eski Belediye Başkanı Hüseyin Değerli ise şunları söyledi:

“Biyokütle Enerji Santrali çevre dostudur, ürününüz değerlenecek, istihdam sağlanacak diyerek insanları kandırmaya çalışıyorlar. Böyle bir santralin istihdam seviyesi 10-15’i geçmez. Günde 30-40 ton ev atığı güya işlenecek! Isı elde edilecek ham maddeyi nasıl bulacaklar? Bu bölgenin üretimi bu santralin atık ihtiyacını karşılar mı? Türkiye artık çöp ithal ediyor ve konu şu ki; Çarşamba Ovası’nı çöplük yapmak istiyorlar. Gelecekler ‘santralimiz çevre dostudur’ diyecekler, bunlara inanmayın. Niye gizli yaptınız peki her şeyi? Gizlilik tehlikelidir. Gücümüz yeter mi bilmiyorum ama birlik beraberliğimizi artırmamız gerekiyor. Birkaç sermayedarın para kazanması için yapılan yatırımın halkın ne kadar zararına olduğunu, tarıma ne kadar zararına olduğunu araştırıp itiraz etmeliyiz. Ovamızın çöplük olmasına izin vermeyin.”

Vatandaşlar da santralin yapılmasını istemediklerini dile getirdiler.

Grup daha sonra olaysız olarak dağıldı.

çarşamba biyokütle enerji eğercili eylem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
530 BİN ÇİÇEK TOPRAKLA BULUŞTU
530 BİN ÇİÇEK TOPRAKLA BULUŞTU
MUHTARLAR DERNEK BAŞKANI HASAN YÜKSEL’İN BAYRAM MESAJI
MUHTARLAR DERNEK BAŞKANI HASAN YÜKSEL’İN BAYRAM MESAJI