Advert

VALİ’DEN AÇIKLAMA “O BİNALAR KESİNLİKLE YIKILACAK”

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Dere yatağına yapılan binaların kesinlikle yıkılması lazım. Hükümetimiz de böyle bir bilinci ortaya koydu. Samsun’da da bunun tespitleri yapılıyor. Samsun’un da bu projeye dahil edilmesinden dolayı müteşekkiriz. Dere yataklarındaki riskli binaların tespiti yapılıyor" dedi.

VALİ’DEN AÇIKLAMA “O BİNALAR KESİNLİKLE YIKILACAK”
VALİ’DEN AÇIKLAMA “O BİNALAR KESİNLİKLE YIKILACAK” HABERSAL.NET

SAMSUN DEPREM BÖLGESİNDE

Afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen, zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla İçişleri Bakanlığınca başlatılan ve her ay bir temanın işleneceği ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. AFAD Samsun İl Müdürlüğünde yapılan “Riskleri Anlamak” temalı toplantının açılışında AFAD Samsun İl Müdürlüğünde görevli İnşaat Mühendisi Erkin Tekin, AFAD’ın doğal afetlere yönelik aldığı tedbirler hakkında bir sunum yaptı. Sunumda, 26 Kasım 1943 yılında Samsun'un Ladik ilçesinde 7,2 büyüklüğünde meydana gelen depremde 2 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği ve Samsun'un da bir deprem bölgesi olduğu belirtildi. Sunumda ayrıca, Samsun'un birçok ilçesinde farklı tarihlerde sel felaketlerinin meydana geldiği ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bilgisi verildi.   

İFTİHAR EDİYORUZ

AFAD Samsun Müdürlüğünün bölgedeki en teşkilatlı, en kurumsal, AFAD Başkanlığının imkan ve kabiliyetlerine sahip bir müdürlük olduğunu kaydeden Vali Kaymak, “Bu yönüyle AFAD Samsun Müdürlüğü ile iftihar edebiliriz. Gerek afetlere müdahale gerek eğitimler yoğun bir şekilde devam ediyor. Diğer konularla da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” diye konuştu.  

DAYANIKLILIĞINA BAKILMALI

Depreme duyarlı bir vatandaşın oturduğu evin sağlam olup olmadığına bakması gerektiğine vurgu yapan Vali Kaymak, “Ama biz binanın alçıpanına bakıyoruz. Dış ve iç görüntüsüne bakıyoruz. Binanın statiği, jeolojik yapısı, bulunduğu yer, heyelan durumu var mı yok mu. Bu konular çok önemli. Bu konuda bütün vatandaşlarımız bilinçli olursa bu bilinç müteahhitleri, belediyeyi, diğer kurumları zorlayacaktır. Deprem duyarlılık bilincini bütün vatandaşların deprem uzmanı kadar bilmesi gerekir. Buradaki bir ihmal insanların hayatına mal oluyor. Bu bilinci birlikte oluşturacağız” şeklinde konuştu.

İNSAN HAYATI ÇOK DEĞERLİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı proje ile dere yataklarındaki binaların tespitinin yapıldığını aktaran Vali Kaymak, “Binaların yıkılıp kamulaştırma konusu ileriki aşama. Şu an hangi bina riskli bölgede bulunuyor bunların tespiti olacak. Aslında bu projenin uygulanması biraz da kaynağa bağlı. Ben başlatılan projeyi çok anlamlı buluyorum. İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Pek çok konuda eksiğimiz olur ama giden canları geri getiremiyoruz. Afetler konusunda kesinlikle tasarruf tedbiri olmaması lazım. Bu bina dere yatağına yapılmışsa, kim yapmışsa onun hakkında soruşturma başlatalım ama soruşturma başlatmak ölüyü geri getirmiyor. Dere yatağına yapılan binaların kesinlikle yıkılması lazım. Hükümetimiz de böyle bir bilinci ortaya koydu. Böyle bir çalışma yapılıyor. Samsun’da da bunun tespitleri yapılıyor. Daha sonra bu çalışmanın hangi boyutlarda olacağını hükümetimiz açıklayacak. Samsun’un da bu projeye dahil edilmesinden dolayı müteşekkiriz. Biz de ekiplerimizi kurduk. Dere yataklarındaki riskli binaların tespiti yapılıyor. Tespit aşamasındayız şuan” ifadelerini kullandı.

 

samsun deprem vali osman kaymak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAVAKLILAR TİRİT GECESİNDE BULUŞTU
KAVAKLILAR TİRİT GECESİNDE BULUŞTU
‘CİNSİYETE DAYALI ŞİDDET’ KONUŞULDU
‘CİNSİYETE DAYALI ŞİDDET’ KONUŞULDU